Nadwrażliwość zębów- jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość zębów- jak sobie z nią radzić?

Co to jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to stan, w którym zęby reagują na różne bodźce, takie jak zimno, ciepło, słodycze czy kwaśne produkty spożywcze, a nawet dotyk szczoteczki do zębów. Objawia się to nagłym, ostrych bólem lub uczuciem dyskomfortu, które może być krótkotrwałe lub przewlekłe.

Przyczyny nadwrażliwości zębów:

  1. Erozja szkliwa: Szkliwo stanowi zewnętrzną warstwę zęba, a jego erozja może prowadzić do nadwrażliwości.
  2. Narażenie korzenia zęba: Gdy korzeń zęba jest odsłonięty przez recesję dziąseł, może to spowodować nadwrażliwość.
  3. Niewłaściwa technika szczotkowania: Silne lub niewłaściwe szczotkowanie zębów może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości.
  4. Zęby wrażliwe na zimno i gorąco: Nagłe zmiany temperatury mogą powodować ból u osób z nadwrażliwością zębów.

Jak łagodzić objawy nadwrażliwości zębów?

  1. Specjalne pasty do zębów: Istnieją pasty do zębów specjalnie opracowane dla osób z nadwrażliwością, które zawierają składniki łagodzące i wzmacniające szkliwo.
  2. Lakiery fluorowe: Nakładane przez dentystę lakiery fluorowe mogą pomóc w utrzymaniu szkliwa w dobrej kondycji i zmniejszeniu nadwrażliwości.
  3. Unikanie nadmiernie kwaśnych lub słodkich pokarmów: Dieta bogata w produkty kwaśne lub słodkie może zaostrzać nadwrażliwość zębów. Warto ograniczyć spożycie takich produktów.
  4. Stosowanie miękkiej szczoteczki do zębów: Szczotkowanie zębów zbyt mocno lub używanie szczoteczek o twardych włoskach może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Zaleca się używanie miękkich szczoteczek.
  5. Regularne wizyty u dentysty: Profilaktyczne wizyty u dentysty mogą pomóc w zapobieganiu nadwrażliwości zębów oraz w wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów.

Podsumowanie:

Nadwrażliwość zębów może być uciążliwym problemem, ale istnieją różne metody łagodzenia jej objawów. Ważne jest również regularne dbanie o higienę jamy ustnej i unikanie czynników, które mogą nasilić nadwrażliwość. W przypadku silnych lub przewlekłych dolegliwości zawsze warto skonsultować się z dentystą, który może zalecić odpowiednie leczenie i zapobiegać dalszym powikłaniom.