Kiedy konieczna jest wizyta u ortodonty?

Kiedy konieczna jest wizyta u ortodonty?

Wizyta u ortodonty jest konieczna w różnych sytuacjach, które mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ortodonta specjalizuje się w diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu wad zgryzu oraz nieregularności zębów i szczęki. Oto kilka przypadków, w których warto rozważyć wizytę u ortodonty:

W przypadku dzieci

 1. Wczesne objawy wad zgryzu: Jeśli u dziecka zauważysz objawy takie jak nadmierne wysunięcie górnych zębów, krzywe zęby, stłoczenia, zbyt duże odstępy między zębami, wady wymowy czy trudności z gryzieniem i żuciem.
 2. Wczesna utrata mlecznych zębów: Gdy dziecko traci mleczne zęby wcześniej niż zwykle, co może wpływać na prawidłowy rozwój stałych zębów.
 3. Nawyki wpływające na zgryz: Długotrwałe ssanie kciuka, używanie smoczka powyżej trzeciego roku życia, obgryzanie paznokci czy nadmierne oddychanie przez usta.

W przypadku młodzieży i dorosłych

 1. Krzywe lub stłoczone zęby: Nierównomierne ustawienie zębów, które może wpływać na estetykę uśmiechu oraz utrudniać utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
 2. Zgryz otwarty, krzyżowy, głęboki: Problemy z gryzieniem i żuciem, bóle szczęki, dyskomfort lub trudności z zamknięciem ust.
 3. Wady wymowy: Problemy z wyraźną wymową niektórych dźwięków, które mogą być związane z wadami zgryzu.
 4. Problemy z stawem skroniowo-żuchwowym: Bóle szczęki, klikanie lub przeskakiwanie stawu skroniowo-żuchwowego, ból głowy i szyi.
 5. Nawykowe zaciskanie lub zgrzytanie zębami (bruksizm): Może prowadzić do ścierania się zębów, bólu szczęki i innych problemów stomatologicznych.

Profilaktyka i konsultacja

 1. Ocena rozwoju zębów i szczęki: Regularne konsultacje ortodontyczne dla dzieci w celu oceny prawidłowego rozwoju zębów i szczęki oraz wczesnego wykrywania potencjalnych problemów.
 2. Poprawa estetyki uśmiechu: Jeśli jesteś niezadowolony/a z wyglądu swojego uśmiechu, ortodonta może zaproponować różne metody poprawy estetyki, takie jak aparaty ortodontyczne czy nakładki.

Kiedy zasięgnąć porady ortodonty?

 • Pierwsza wizyta ortodontyczna: Zalecana około 7. roku życia, gdy zaczynają pojawiać się stałe zęby.
 • Konsultacja w przypadku niepokojących objawów: Warto zasięgnąć porady ortodonty, jeśli zauważysz u siebie lub swojego dziecka którekolwiek z wyżej wymienionych objawów.

Wczesna interwencja ortodontyczna może zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości i zapewnić zdrowy, piękny uśmiech na całe życie.

Pacjenci zarówno dzieci jak i dorośli mogą skorzystać z pomocy lekarza ortodonty w gabinecie na ul. Tysiąclecia P.P. 10 lok. 9A Tel. 856871500.