Dlaczego niektórzy mają więcej niż 32 zęby?!

Dlaczego niektórzy mają więcej niż 32 zęby?!

Niektórzy ludzie mogą mieć więcej niż 32 zęby z kilku powodów, najczęściej związanych z nadliczbowymi zębami, zwanymi hiperdoncją.

Główne przyczyny posiadania więcej niż 32 zębów

🔹 Hiperdoncja – nadliczbowe zęby
To rzadka anomalia, w której u danej osoby pojawiają się dodatkowe zęby. Mogą występować zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i stałym. Nadliczbowe zęby mogą pojawiać się w różnych miejscach w jamie ustnej, najczęściej w okolicach siekaczy lub trzonowców.

🔹 Genetyka
Hiperdoncja może mieć podłoże genetyczne. Jeśli ktoś w rodzinie miał nadliczbowe zęby, istnieje większa szansa, że pojawią się one u kolejnych pokoleń.

🔹 Zęby zatrzymane
Czasem zdarza się, że niektóre zęby (np. ósemki) nie wyrzynają się prawidłowo i pozostają ukryte w kości. W badaniu RTG może się wtedy okazać, że pacjent ma więcej zębów, niż sądził.

🔹 Zespoły genetyczne
Niektóre choroby i zespoły genetyczne, takie jak zespół Gardnera czy zespół Crouzona, mogą powodować pojawienie się nadliczbowych zębów.

🔹 Zęby dodatkowe u dzieci
U dzieci mogą pojawiać się tzw. zęby „przetrwałe” – kiedy mleczaki nie wypadają, a obok nich wyrastają zęby stałe. W efekcie dziecko może przez pewien czas mieć więcej niż normalną liczbę zębów.

Czy nadliczbowe zęby są problemem?

Nie zawsze. Czasami dodatkowe zęby są małe i nie przeszkadzają w funkcjonowaniu jamy ustnej. Jednak w wielu przypadkach mogą powodować:
✔ Stłoczenie zębów i problemy ortodontyczne
✔ Ból lub dyskomfort w jamie ustnej
✔ Zwiększone ryzyko próchnicy i chorób dziąseł
✔ Problemy z wymową

Co zrobić, jeśli masz nadliczbowe zęby?

Jeśli podejrzewasz, że masz więcej zębów niż przeciętnie, najlepiej udać się do stomatologa i wykonać zdjęcie RTG. W niektórych przypadkach zaleca się usunięcie nadliczbowych zębów, szczególnie jeśli powodują problemy zdrowotne lub estetyczne.