Zgrzytanie zębami, nadwrażliwość, migrena? To może być oznaka okluzji!

Okluzja to najprościej mówiąc odpowiednia pozycja stykania się zębów górnych z dolnymi. Niekiedy zęby szczęki i żuchwy stykają się w niewłaściwy sposób, wówczas mówimy o zaburzeniach okluzji. Mogą one nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Objawy okluzji

  • ścieranie się zębów
  • napięcie w mięśniach żuchwy i szczęki
  • migrenowe bóle głowy
  • zgrzytanie zębami
  • nadwrażliwość na zmianę temperatur
  • łamliwość i ruchomość zębów

Przyczyny powstawania zaburzeń

Najczęściej wymienianą przez specjalistów przyczyną są niewątpliwie wady zgryzu. W dalszej kolejności na rozwój choroby okluzyjnej wpływ mają braki w uzębieniu, stres czy nieprawidłowo wyrzynające się ósemki.

Nawet niepozorne codzienne nawyki, mogą mieć tragiczny w skutkach wpływ dla naszych zębów. Komu nie zdarzyło się gryźć długopisu, obgryzać z nerwów paznokci czy zbyt długo żuć gumę.

Leczenie okluzji

Czasami niedopasowane wypełnienie, może prowadzić do wad zgryzu i napięcia mięsni, stąd najprostszą metodą leczenia jest kształtowanie zębów stosując np. lekką nadbudowę czy spiłowując. Jeśli to nie pomoże lub przyczyna leży gdzie indziej, z pomocą przychodzi leczenie ortodontyczne. Zdarza się, że stomatolog proponuje wykonanie tzw. szyny okluzyjnej, która zakładana na noc, zapobiega zgrzytaniu i ścieraniu zębów. W ekstremalnych sytuacjach, kiedy wcześniejsze metody zawiodą, pozostaje zabieg chirurgiczny.

Z leczeniem okluzji nie warto zwlekać. Nieleczona i zaniedbana choroba, jest w stanie doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Poza bólami głowy, mogą dojść także problemy z plecami, zaburzenia słyszenia jak również utrata zębów. Między innymi dlatego, kiedy zauważymy pierwsze niepokojące objawy, warto umówić się do dentysty, aby w razie potrzeby podjąć pierwsze kroki w leczeniu.

Dodaj komentarz