Zadbaj o zęby dziecka przed pierwszym dzwonkiem

Nieregularne mycie zębów, unikanie wizyt kontrolnych u dentysty czy nadużywanie słodkich przekąsek i napojów w prostej linii prowadzi do chorób zębów. Próchnica z którą zmaga się ponad 70% dzieci to nie tylko groźna choroba zakaźna, ale przede wszystkim zalążek innych groźnych dolegliwości.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia są zatrważające i ujawniają, że tylko niecałe 15% pięciolatków w naszym województwie nie ma próchnicy. Jeszcze gorzej jest wśród siedmiolatków, z których tylko 4% ma całkowicie zdrowe zęby. Tymczasem zaniedbania w higienie jamy ustnej czy brak regularnych wizyt kontrolnych może doprowadzić do całkowitej utraty zębów, problemów z nerkami czy nawet cukrzycy!

W celu podniesienia świadomości rodziców na ten temat a także zwiększenia profilaktyki jamy ustnej u najmłodszych, powstał program Akademia Zdrowego Uśmiechu. Jest to projekt skierowany głównie do placówek oświatowych, ale mogą również korzystać z niego indywidualnie rodzice ze swoimi pociechami. Akademia stworzona pod opieką merytoryczną i medyczną białostockiej sieci gabinetów stomatologicznych KAREDENT, zakłada edukację poprzez warsztaty z prawidłowego szczotkowania i odżywania, omawiania złych i dobrych nawyków higienicznych a także profilaktykę i leczenie dzieci, a to wszystko absolutnie bezpłatnie. Spotkania odbywają się zarówno w szkołach i przedszkolach jak i w gabinetach stomatologicznych. Nauka przez zabawę połączona z oswajaniem dziecka z gabinetem stomatologicznym, pozwoli rodzicom na bezstresowe wizyty z dzieckiem u dentysty w przyszłości a samym dzieciom, na długo cieszyć się zdrowym uśmiechem. Dzięki współpracy stomatologów z nauczycielami i rodzicami, w bliskiej przyszłości można mieć nadzieję, na poprawę stanu zdrowia zębów wśród podlaskich przedszkolaków i uczniów.

Plecak, podręczniki i… dentysta. Przygotowując dziecko do rozpoczęcia roku szkolnego, warto pamiętać o kontrolnej wizycie u stomatologa. Odwiedziny w gabinecie pozwolą kompleksowo zbadać uzębienie dziecka pod kątem nie tylko rozwoju chorób jamy ustnej, ale także wad zgryzu które można wcześniej skorygować. Aby wizyta nie była przykrym obowiązkiem, który dziecko kojarzy z bólem, warto aby odwiedziny w gabinecie odbywały się regularnie, pozwoli to na wczesne wykrycie a co za tym idzie mniej inwazyjne metody leczenia. Dorośli doskonale wiedzą, jak przykry w skutkach i uciążliwy może być ból zęba. Jeszcze bardziej objawia się on u dzieci, które stają się rozdrażnione, mają trudności ze skupieniem się na nauce i w ostateczności wpływają na ich oceny oraz frekwencję w szkole. Dzięki wizycie u dentysty, lekarz może także ocenić stan higieny jamy ustnej dziecka, przeprowadzić instruktaż mycia ząbków czy zalecić konkretne rozwiązania, aby dziecko chętniej i dokładniej dbało o swój uśmiech.


O czym warto pamiętać?

* przygotowując szkolną wyprawkę nie zapomnijcie o szczoteczce do zębów

* korzystajcie z płukanek do ust, które odświeżają oddech i zabijają bakterie

* jeśli dziecko jest już starsze, naucz je nitkować i zaopatrz plecak w nić dentystyczną

* umów się do dentysty na fluoryzację (lakierowanie), która wzmocni zęby i zabezpieczy przed rozwojem próchnicy

* zadbaj o zdrową dietę dziecka, w szkolnej przekąsce nie zapomnij o nabiale, wodzie, warzywach i owocach

* pamiętaj o lakowaniu zębów trzonowych, zabezpieczy je to przed zaleganiem pokarmów i rozwojem bakterii

ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNE BADANIA PROFILAKTYCZNE I FLUORYZACJĘ:
30.08.2019 – PIĄTEK – GODZINY: 09:00-13:00
UL. UPALNA 19 LOK.3 BIAŁYSTOK (OBOK SPONTI)
ZAPISY TELEFONICZNE: 85 651 08 44