Wszystko co chcecie wiedzieć o protezach, ale wstydzicie się zapytać…

https://www.authoritydental.org/
https://www.authoritydental.org/

Protezy zębowe wciąż pozostają tematem tabu, choć technika ich wykonania ogromnie się rozwinęła i wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez swoich „sztucznych zębów”. Obecnie źródła podają, że aż 9 milionów Polaków korzysta z protez zębowych, choć wciąż zdarzają się opinie, że to powodów do wstydu.

Dziś postaramy się obalić najpopularniejsze MITY krążące wokół protez.

  1. Trzeba usunąć wszystkie zęby, aby móc korzystać z protezy. BZDURA! Istnieją protezy całkowite i częściowe. Częściowe stosuje się, kiedy posiadamy jeszcze swoje zęby a proteza jedynie uzupełnia braki. Posiadanie własnych zębów pomaga lepiej zamocować protezę, dzięki czemu nie przemieszcza się.
  2. Wstyd przyznać się do noszenia protezy. BZDURA! Proteza nie tylko poprawia nasz komfort życia, możemy swobodnie jeść i wyraźnie mówić, ale również nadaje nam pięknego wyglądu i pewności siebie. Dobrze zrobiona proteza jest skrojona na miarę i nie odróżnia się na pozór od prawdziwego uśmiechu. Wstyd mieć braki w uzębieniu.
  3. Noszenie protezy boli i jest niewygodne. NIEPRAWDA! Indywidualnie dopasowana do pacjenta proteza, powinna być wygodna, łatwa w użyciu i komfortowa. Nic nie powinno boleć ani uwierać, choć na początku można czuć się nieswojo, to naturalne- w końcu to nie jest coś, do czego byliśmy przyzwyczajeni. Jednak uczucie to mija dość szybko a z pomocą przychodzą nam np. kremy mocujące.
  4. Z protezą trzeba jeść tylko kaszki i miękkie pokarmy. MIT! Po to decydujemy się na uzupełnienie uzębienia za pomocą protezy, aby nie rezygnować z ulubionych pokarmów. Skrojona na miarę i dobrze wykonana proteza pomaga żyć normalnie i cieszyć się jedzeniem jak dotychczas. Oczywiście trzeba pamiętać, że tak samo jak naturalne zęby może być narażona na uszkodzenia.
  5. Mając protezę nie trzeba już myć zębów. KŁAMSTWO! Posiadanie protezy nie tylko nie zwalnia nas z obowiązku higieny jamy ustnej, ale wręcz zobowiązuje do większej dbałości o nasze nowe zęby. Aby pozbyć się bakterii i na długo cieszyć zdrowym uśmiechem, wystarczy skorzystać ze specjalnych środków czyszczących do protez, past i płukanek. Należy także pamiętać, że protezy przechowujemy w czystym i suchym miejscu (nie moczymy w szklance z wodą przez całą noc!).

Jak można uzyskać bezpłatnie protezę zębową?

  1. Sprawdź czy w ciągu ostatnich 5 lat nie wykonywałeś/aś już protezy.
  2. Umów się do lekarza, aby upewnić się, czy przysługuje Ci proteza.
  3. Skonsultuj ze stomatologiem stan zębów (np. ewentualnie ekstrakcje)
  4. Umów się na wyciski
  5. Odbierz swój nowy piękny uśmiech

UWAGA! Czas oczekiwania na bezpłatne protezy może być wydłużony nawet do kilkunastu miesięcy.