Urazy stomatologiczne na wakacjach- jak reagować i uratować ząb

Wakacje to czas szczególnej aktywności u starszych i młodszych dzieci a kiedy dołożymy do tego wyjazdy i podróże, urazy mniejsze lub większe mamy zapewnione jak w banku. W czasie letniego wypoczynku, częściej niż zwykle dochodzi u dzieci do urazów stomatologicznych. Kiedy w grę wchodzą uszkodzenia zębów mlecznych czy stałych, liczy się czas. Szybka reakcja pozwoli zapobiec obumarciu tkanek i pojawieniu się komplikacji.

Pierwsza zasada- NIE PANIKUJ dziecko zapewne od urazu czy nawet z samego strachu zanosi się płaczem. Nie dolewaj oliwy do ognia, uspokój siebie a następnie dziecko. Wypadki zdarzają się a nerwowa atmosfera nie tylko nie pomoże, ale wprowadzi dodatkowy niepotrzebny chaos.

NAJCZĘSTSZE URAZY I ZDARZENIA:

  1. WYBITY ZĄB
    Jeśli ząb dziecka zostanie wybity, jak najszybciej podnieś go, chwytając koniecznie za KORONĘ, nigdy za KORZEŃ! Umieść ząb w czystym pojemniku z solą fizjologiczną lub w razie braku soli np. w mleku. Kolejnym krokiem będzie niezwłoczna podróż do stomatologa. Warto zadzwonić wcześniej do gabinetu z jaką sprawą wybieramy się, ponieważ ząb obumiera w ciągu 30 minut. Szybkie umieszczenie zęba w soli czy mleku daje nam szansę na wydłużenie tego czasu i uratowanie zęba. Zakłada się, że kluczowe są pierwsze dwie godziny od wypadku.
  2. ZŁAMANY ZĄB Jeśli ząb nie został wybity a jedynie ułamany czy pęknięty, istotne jest, aby zachować złamaną część, która być może posłuży w odbudowie. Poza tym, postępowanie jest analogiczne jak przy wybiciu. Lekarz stomatolog, bo zrobieniu prześwietlenia określi plan leczenia. Usunięcie zęba (nawet mlecznego!) zawsze jest ostatecznością, ponieważ prowadzi do szeregu konsekwencji względem innych zębów np. przemieszczania.
  3. ROZCHWIANY ZĄB Czasami zdarza się, że uraz nie doprowadził do ułamania czy wybicia zęba, ale stał się on ruchomy. Także wtedy konieczna jest wizyta u dentysty, który wykona RTG i upewni się, że nie doszło do złamania oraz zaproponuje dalsze kroki w leczeniu czy zabezpieczeniu zęba.
  4. BÓL ZĘBA, STAN ZAPALNY Ból zęba zawsze przytrafia się w najmniej odpowiednim momencie, jeśli w ogóle można mówić, że kiedykolwiek jest dobry czas na to, aby zaczął boleć. Sytuacja jest o tyle trudna, kiedy jesteśmy na wakacjach a malucha rozboli ząb. W pierwszej kolejności warto podać dziecku tabletkę przeciwbólową (paracetamol czy ibuprofen) a następnie umówić się do stomatologa, który określi przyczynę bólu i zastosuje leczenie. Na pojawiające się w buzi stany zapalne przydatne jest wyposażenie naszej apteczki w preparaty do płukania jak chociażby ELUDRIL czy OCTENISEPT.

Bez względu na to w czasie letniego wypoczynku nasze dziecko dopadł ból zęba czy doznało urazu, zapewne i tak skończymy na fotelu w gabinecie. Bezwzględnie należy pamiętać, że urazów zębów u dzieci nie można bagatelizować bo np. „to tylko mleczak”. Każdy brak w uzębieniu niesie za sobą konsekwencje, które mogą być później trudne do naprawienia.

Życzymy bezpiecznych i udanych wakacji!