Szyny relaksacyjne na zęby- po co, dla kogo i za ile?

 

Nie zna życia ten, kto nie znosił cierpień z niewyspania i bólu głowy z powodu nocnego zgrzytania zębami. Z ratunkiem w takich sytuacjach przychodzą stomatolodzy i stosowana przez nich często szyna relaksacyjna. Szyna to nic innego jak przezroczysta nakładka, idealnie i indywidualnie dostosowana do zębów użytkownika.

Samo zgrzytanie zwane fachowo bruksizmem oraz nadmierne zaciskanie szczęki może doprowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego. Zdarza się także, że uszkodzone zostają tkanki i narządy twarzoczaszki wraz z ośrodkiem nerwowym. To z kolei doprowadza do komplikacji w codziennym życiu od problemów z żuciem pokarmów, przez połykanie aż do oddychania.

Pacjenci borykający się ze zgrzytaniem zębów często skarżą się na dokuczliwy ból głowy, bezsenność, bóle kręgosłupa i szczęki. Niejednokrotnie bruksizm prowadzi do rozchwiania i w konsekwencji przedwczesnej utraty zębów.

Skąd biorą się dolegliwości? Jak zwykle, często przyczyna jest błaha a jednak, trudna do wyeliminowania: wszechobecny stres, pogoń za sukcesem, pracą czy pieniędzmi i towarzyszące temu nerwy…

Unikanie stresów często bywa trudne a nieraz niemożliwe, dlatego z pomocą przychodzą lekarze dentyści i szyny relaksacyjne. Zabezpieczają one żuchwę, stabilizują ją, zapobiegając mocnemu zaciskaniu zębów.

 

Rodzaje szyn relaksacyjnych:

*Twarde: wykonane z materiału termoformowalnego, dobrze chronią zęby przed uszkodzeniem, zaleca się zakładanie na noc, odciążają mięśnie żucia i mięśnie szyi

  • stomatolog pobiera wycisk górnych i dolnych zębów oraz rejestrat zwarciowy
  • technik dentystyczny przygotowuje model szczęki i żuchwy z gipsu
  • kształtuje  się szyny, które po przymiarce i korektach pacjent zabiera do domu

 

*Miękkie:  można kupić w aptece, przypominają nakładki do wybielania, nie są zalecana przez lekarzy, są nietrwałe, nie chronią przed zgrzytaniem, nie eliminują dolegliwości

 

Ile kosztują szyny relaksacyjne?

W naszym gabinecie koszt wykonania szyn to 250zł.

 

W ciężkich przypadkach bruksizmu stomatolodzy zalecają także leczenie protetyczne jak również fizykoterapię a niejednokrotnie nawet porady psychologiczne. Jeśli zauważymy u siebie wymienione wyżej dolegliwości, warto udać się do lekarza stomatologa, który zaleci odpowiednie leczenie.