Przygotuj zęby na lato- nie daj się nadwrażliwości

Na lato szykujemy się już od dawna. Ćwiczenia, dieta, pogoda, strój kąpielowy i olejek- wszystko jest.  Niestety bardzo często zapominamy, aby również nasze zęby przygotować na najgorętszą porę roku. 

Wraz z wysoką temperaturą pojawia się chęć na zimne napoje, lody czy narażanie się na wszechobecną klimatyzację i wentylację. To wszystko sprawia, że w pakiecie możemy otrzymać coś jeszcze- dotkliwy ból zębów spowodowany nadwrażliwością. Jest to o tyle dokuczliwa dolegliwość, że przeszywający ból skutecznie psuje nam radość z pogody czy wakacyjnego odpoczynku.

 

Skąd bierze się nadwrażliwość?

Kiedy pojawia się uszkodzenie lub osłabienie szkliwa, nasze zęby zaczynają reagować na zimno i ciepło nie tylko pożywienia, ale także wdychanego powietrza z zewnątrz. Odsłonięta zębina we wnętrzu zawiera silnie unerwioną miazgę, którą z zębiną łączą tysiące kanalików przewodzących bodźce bólowe. Nierzadką przyczyną bólu jest również bruksizm czyli popularne „zgrzytanie zębami”. Ścierane podczas obcierania się zębów szkliwo w prostej drodze prowadzi do nadwrażliwości. Wśród innych popularnych przyczyn tej dolegliwości, dentyści wskazują szczotkowanie zębów. Zbyt agresywne mycie zębów czy niedobrana, za twarda szczoteczka może także przyczynić się do kłopotów z bolesnym odczuwaniem zimna i ciepła. Również to co jemy czy choroby układu pokarmowego mogą prowadzić do powstania nadwrażliwości. Refluks i pojawiające się w ustach soki żołądkowe niszczą szkliwo a spożywane w dużej ilości owoce i soki owocowe także bywają niebezpieczne i często prowadzą do powstania bólu.

Jak ochronić się przed bólem?

Nadwrażliwości nie pokonamy samym maskowaniem objawów poprzez pasty do zębów czy drogeryjne płukanki, choć faktycznie możemy poczuć po nich chwilową ulgę. Najstosowniejszym rozwiązaniem jest udanie się do stomatologa, aby bezpiecznie cieszyć się latem i bez skrępowania delektować lodami. Szybką poprawę przynosi piaskowanie zębów, które zamyka kanaliki zębinowe oraz wzmacnia szkliwo. Niezbędna jest wówczas remineralizacja szkliwa poprzez zastosowanie preparatów fluorowych. W gabinecie lub w zaciszu domu, pacjent zakłada specjalne szyny na łuki zębowe wypełnione środkami z niższym stężeniem jonów fluorkowych.

 

Aby zapobiec nadwrażliwości:

  • Regularnie kontroluj zęby u dentysty (choroba częściej pojawia się u osób z próchnicą, zapaleniem dziąseł, mających osad i kamień na zębach)
  • Unikaj nagłych zmian temperatur i miejsc z klimatyzacją
  • Dobierz odpowiednią pastę i szczoteczkę do zębów
  • Unikaj stresu, który powoduje bruksizm
  • Jeśli zgrzytasz zębami, stosuj specjalną szynę ochronną na zęby

 

Jeśli potrzebujesz pomocy lub nie znasz przyczyn swojej nadwrażliwości, skonsultuj się z lekarzem dentystą, który pomoże ustalić źródło bólu oraz doradzi odpowiednie kroki.