Przed pierwszym dzwonkiem w szkole warto odwiedzić stomatologa

Koniec wakacji i rozpoczynający się czas szkoły to bardzo dobra okazja, aby odwiedzić z dzieckiem gabinet stomatologiczny. Warto sprawdzić stan zębów i zabezpieczyć je przed próchnica, aby nie przysporzyły bólu i kłopotów w trakcie trwania roku szkolnego. 

Odwiedziny w gabinecie pozwolą kompleksowo zbadać uzębienie dziecka pod kątem nie tylko rozwoju chorób jamy ustnej, ale także wad zgryzu które można wcześniej skorygować. Aby wizyta nie była przykrym obowiązkiem, który dziecko kojarzy z bólem, warto aby odwiedziny w gabinecie odbywały się regularnie, pozwoli to na wczesne wykrycie a co za tym idzie mniej inwazyjne metody leczenia. Dorośli doskonale wiedzą, jak przykry w skutkach i uciążliwy może być ból zęba. Jeszcze bardziej objawia się on u dzieci, które stają się rozdrażnione, mają trudności ze skupieniem się na nauce i w ostateczności wpływają na ich oceny oraz frekwencję w szkole. Dzięki wizycie u dentysty, lekarz może także ocenić stan higieny jamy ustnej dziecka, przeprowadzić instruktaż mycia ząbków czy zalecić konkretne rozwiązania, aby dziecko chętniej i dokładniej dbało o swój uśmiech.

O czym warto pamiętać?

  • przygotowując szkolną wyprawkę nie zapomnijcie o szczoteczce do zębów
  • korzystajcie z płukanek do ust, które odświeżają oddech i zabijają bakterie
  • jeśli dziecko jest już starsze, naucz je nitkować i zaopatrz plecak w nić dentystyczną
  • umów się do dentysty na fluoryzację (lakierowanie), która wzmocni zęby i zabezpieczy przed rozwojem próchnicy
  • zadbaj o zdrową dietę dziecka, w szkolnej przekąsce nie zapomnij o nabiale, wodzie, warzywach i owocach
  • pamiętaj o lakowaniu zębów trzonowych, zabezpieczy je to przed zaleganiem pokarmów i rozwojem bakterii

Konsultacje z ortodontą

Z każdym rokiem zastanawiasz się, czy to dobry czas, aby zająć się nieprawidłowym zgryzem u dziecka? Organizacje takie jak American Association of Orthodontists czy American Dental Association rekomendują, by na pierwszą konsultację do ortodonty udać się już z 7-latkiem. W tym wieku większość dzieci posiada już co najmniej cztery stałe siekacze i cztery zęby trzonowe.

Stałe aparaty ortodontyczne zazwyczaj można stosować po 10. roku życia, gdy pojawią się wszystkie zęby stałe. Podobnie aparat nakładkowy Invisalign Teens, który jest tzw. alignerem, nie posiada łuków, zamków ani klamer. Jednak już wcześniej ortodonta może wykryć potencjalny problem np.  stłoczenie czy wychylenie zębów i stworzyć spersonalizowany plan leczenia oparty na tempie wzrostu dziecka. Ortodonta może również zlecić noszenie aparatu ruchomego, który dziecko zakłada np. na kilka godzin w ciągu dnia i do snu.

– Czasem rodzice pytają, czy zgryz się sam nie wyrówna, wada z wiekiem nie zniknie – niestety nie. Może się za to pogłębić, zmieniając położenie również innych zębów. Leczenie ortodontyczne warto podjąć wcześnie, ponieważ w dzieciństwie zgryz jest najbardziej plastyczny, a więc efekty leczenia będą najlepsze. Co za tym idzie unikniemy bardziej kosztownego i skomplikowanego leczenia, jak dziecko dorośnie – mówi dr Stachowicz.

Okres wakacji to dobry czas na rozpoczęcie terapii wad zgryzu – dziecko przyzwyczai się do aparatu i nowej sytuacji.

Pamiętaj! Krzywe zęby mogą być nie tylko źródłem kompleksów u dziecka, ale również przyczyną innych dolegliwości m.in. zgrzytania zębami, bólów głowy, próchnicy, nieprawidłowego oddychania przez usta, zaburzeń pracy stawu skroniowo-żuchwowego, bezdechu sennego, seplenienia czy nawet wad postawy.

Nastolatek? Sprawdź jego ósemki

W przypadku nastolatka, dentysta może również zalecić usunięcie zębów mądrości (zwykle wyrzynają się one między 17. a 21. rokiem życia). To odpowiedni wiek, aby wykonać badanie tzw. pantomogram, ocenić ustawienie zawiązków i stwierdzić, czy ósme zęby mają szansę prawidłowo rosnąć. Jeśli nie, stomatolog może doradzić ich ekstrakcję, zanim jeszcze korzenie nie są w pełni ukształtowane. W ten sposób unikniemy bolesnych powikłań związanych z wyrastaniem lub usuwaniem ósemek w wieku dorosłym.

Niezależnie od sytuacji, profilaktyka to podstawa zdrowych zębów. Dokładny przegląd i odpowiednie zabiegi wykonane w gabinecie u dentysty zapewnią dziecku nie tylko niczym nieskrępowany uśmiech, ale również zdrowy start w nowym roku szkolnym.