Profilaktyka stomatologiczna dla dzieci w białostockim Budżecie Obywatelskim 2019

Zakończyły się obrady komisji, która spośród wielu zgłoszonych pomysłów wybrała te, na które już niedługo będą mogli oddawać głosy białostoczanie. Łączna wartość projektów to aż to 26 milionów złotych. Głosowanie startuje już 3 października!

 

W tym roku mieszkańcy Białegostoku zgłosili 154 projekty, ale poddane głosowaniu decyzją obradującej komisji zostanie 93:

  • 16 – ogólnomiejskich,
  • 36 – osiedlowych,
  • 33 – oświatowe,
  • 8 – zielonego budżetu.

Po raz pierwszy w tym roku utworzono nową kategorię projektów tzw. oświatowe. Są to wszelkie propozycje skierowane do placówek oświatowych. W tej właśnie kategorii został zgłoszony bardzo wartościowy projekt jakim jest miejski program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci „Mali i duzi dbają o zdrowe zęby w buzi” (S07). W ramach tej inicjatywy w przyszłorocznym budżecie znalazłyby się środki na nagranie filmu skierowanego do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, na temat zdrowia i higieny jamy ustnej. Zagwarantowane pieniądze zostałyby spożytkowane na wyposażenie placówek oświatowych w materiały dydaktyczne związane z dbaniem o zęby jak również na spotkania białostockich uczniów z lekarzem dentystą.

Biorąc pod uwagę fatalną sytuację w sferze zdrowia jamy ustnej i rozwijającą się wśród dzieci próchnicę, jest to projekt ogromnie istotny i zasługujący na szczególną uwagę.

 

Warto pamiętać, że głosowanie odbędzie się między 3 a 17 października 2018 r. Jedna osoba będzie mogła zagłosować maksymalnie na 4 projekty z dowolnej kategorii. Mieszkańcy będą mogli głosować w punktach konsultacyjnych lub przez internet.

 

Kartę do głosowania będzie można oddać w:

  • Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1,
  • Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J. K. Branickiego 3/5,
  • Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3,
  • w mobilnym punkcie konsultacyjnym (rozkład będzie dostępny w październiku).

 

(źródło: www.bialystok.pl)