Mikroskop w gabinecie- przyjaciel dentysty i pacjenta

Kiedyś mikroskop kojarzył się ze szkołą i oglądaniem próbek na biologii. Dziś okazuje się, że jest to niezmiernie ważne urządzenie także w gabinecie stomatologicznym. Wszyscy wiemy, jak działa mikroskop, ale w zasadzie, po co przydaje się dentyście? Śpieszymy z odpowiedzią. Obecnie każdy profesjonalnie wyposażony gabinet, powinien poszczycić się posiadaniem mikroskopu endodontycznego, który jest nieocenionym narzędziem pracy stomatologa. Jak sama nazwa wskazuje, używa się go podczas endodoncji czy leczenia kanałowego. Jest to leczenie niejednokrotnie długie, nieprzyjemne i wymaga ogromnej precyzji od lekarza. Posiłkowanie się podczas zabiegów mikroskopem daje szerszy obraz, pozwala na duże powiększenie obrazu zęba, umożliwia dokładniejsze oczyszczenie kanału a co za tym wszystkim idzie- również skrócenie czasu leczenia.

Dobrej klasy mikroskop to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale profesjonalny sprzęt, pozwala na powiększenie od 6 do nawet 25 razy nie tylko komory zęba, ale również korzeni i kanałów niewidocznych gołym okiem. Precyzyjny obraz podczas leczenia, ogranicza ryzyko powikłań czy reinfekcji (zakażenia).

Kiedy zaleca się użycie mikroskopu?

  • podczas leczenia zębów o niestandardowym kształcie lub miejscu
  • przy usuwaniu ukruszonych i ułamanych zębów
  • w leczeniu po urazach zębów
  • jeśli pacjent posiada trudne do udrożnienia kanały
  • jeśli w kanale zalegają ciała obce jak ułamane narzędzia czy kości

Ile kosztuje i czy na pewno warto?

Koszt samego sprzętu sprawia, że leczenie kanałowe pod mikroskopem jest droższe od standardowego, ale tylko pozornie. Użycie nowoczesnego rozwiązania często pozwala na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale także czasu leczenia. Ostateczna cena leczenia zależy od zaawansowania zabiegu oraz ilości kanałów, ale biorąc pod uwagę dokładność, bezbolesność i czas, pacjenci coraz częściej decydują się na wybór tej formy leczenia.