Kamień nazębny- cichy wróg zębów

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o kamieniu nazębnym. Najgorsze co można zrobić, to oswoić się z nim lub ignorować. Kamień nazębny to nie tylko problem estetyczny, ale także cichy i podstępny wróg naszych zębów.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego, jak efekt niedostatecznej higieny jamy ustnej. Powstaje ze zgromadzonej a następnie osadzającej się i twardniejącej płytki nazębnej.

Czym jest płytka nazębna? Jaka jest różnica pomiędzy płytką nazębną a kamieniem?

Płytka nazębna, to lepka i gęsta substancja pojawiająca się na zębach po posiłkach. Ma gęstą konsystencję i tworzą ją bakterie żywiące się resztkami pokarmu na zębach. Jest łatwo usuwalna chociażby szczoteczką i pastą do zębów. Nieusunięta płytka nazębna, pod wpływem oddziaływania ludzkiej śliny z czasem mineralizuje się. Jeśli na tym etapie zaniedbamy higienę jamy ustnej, płytka nazębna zamieni się w kamień nazębny. Tym samym zmieni kolor z mlecznej w żółtawą a nawet brązową oraz stanie się twarda. Twardsza nawet od szkliwa i ludzkich zębów.

Dlaczego kamień nazębny jest niebezpieczny dla naszych zębów?

Choć na pojawienie się kamienia potrzeba czasu, jest on cichym i niebezpiecznym niszczycielem zębów. Osadza się na zębach zdecydowanie je osłabiając. Zęby pod wpływem kamienia stają się wrażliwsze na rozwój próchnicy (która sama w sobie prowadzi do wielu groźnych chorób i powikłań dla całego organizmu). Kamie jest również bezpośrednią przyczyną paradontozy i innych choroby dziąseł. Dziąsła zaczynają się obsuwać a tym samym odsłaniać szyjki zębowe. Nieusuwany kamień nazębny w prostej linii prowadzi do krwawienia dziąseł, stanów zapalanych, nadwrażliwości a finalnie ruszania się i wypadania zębów.

Jak walczyć z powstawaniem kamienia?

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli zęby są myte pastą z fluorem a resztki pożywienia usuwamy nicią dentystyczną, nie powstanie płytka nazębna a bez niej kamień. Przyswojenie wiedzy z lat dziecięcych, czyli używanie pasty i szczotki po każdym posiłku a minimum dwa razy dziennie rano i wieczorem oraz wspomaganie się płukankami, nicią, czy irygatorem, pozwoli nam zachować zdrowe zęby i dziąsła na długi czas.

Jak pozbyć się kamienia?

Jeśli kamień nazębny pojawi się na zębach, konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym i naprawdę nie warto odkładać tego w czasie. Choć internet oferuje wiele sposobów usuwania kamienia w warunkach domowych, jedynie pojawienie się u dentysty na fotelu gwarantuje bezpieczne i skuteczne uporanie się z problemem. Zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazywa się skaling. Polega on na rozbijaniu kamienia nazębnego dźwiękami o odpowiedniej częstotliwości. Sam zabieg nie jest bolesny, raczej uznawany jest za mało przyjemny, choć w głównej mierze zależy to od indywidualnego progu bólu i nagromadzonego kamienia. Zawsze jest możliwość poproszenia lekarza o znieczulenie.


Doskonałym uzupełnieniem skalingu jest zabieg piaskowania czyli usuwania resztek kamienia i przebarwień zawiesiną pod dużym ciśnieniem oraz fluoryzacja, polegająca na wzmocnieniu zębów pianką chroniącą zęby przed nadwrażliwością i kolejnym osadzaniem się kamienia.

W gabinetach stomatologicznych, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, zabieg usuwania kamienia można wykonać bezpłatnie raz na 12 miesięcy. Kobietom w ciąży zabieg przysługuje raz na 6 miesięcy. W gabinetach prywatnych jest to koszt w granicach 120-200 złotych.