Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

karedent

Głównym zadaniem szczotki do zębów jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Musi doskonale usuwać resztki jedzenia i płytkę bakteryjną nie tylko z powierzchni zębów, ale również dziąseł. Często zdarza się jednak tak, że sama szczoteczka okazuje się niewystarczająca. Może to wynikać z indywidualnych chorób użytkownika czy zwyczajnie faktu, że szczotka nie dociera do każdej powierzchni i szczelin międzyzębowych. Wtedy z pomocą przychodzą specjalne produkty, za pomocą których, poradzimy sobie z zachowaniem odpowiedniej higieny.

Szczoteczki jednopęczkowe

Wyglądają dość specyficznie, gdyż posiadają jedynie małą kępkę włosia. Dzięki temu dociera w wąskie szczeliny i nietypowo ułożone zęby. Takie szczoteczki mają różne rozmiary, kształty i rodzaje miękkości włosia.

Szczoteczki międzyzębowe

Charakteryzują się specyficznym kształtem walca lub stożka. Ich głównym elementem jest skręcony cienko drut z otaczającymi go włoskami. Są niezastąpione w usuwaniu resztek jedzenia i docieraniu w trudno dostępne miejsca w jamie ustnej. Wybierając ten rodzaj szczoteczki, trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniego rozmiaru, aby uniknąć np. podrażnień dziąseł.

Szczoteczka ortodontyczna

Jak łatwo się domyślić, jest to szczoteczka ułatwiająca higienę osobom noszącym stały aparat ortodontyczny. Aparat znacznie utrudnia odpowiednią higienę, więc aby ułatwić życie użytkownikom aparatów, szczoteczka ortodontyczna, wyposażona została w dwa rodzaje włosia – rzędy zewnętrzne są dłuższe i umożliwiają czyszczenie zębów nad i pod zamkami. Z kolei włosie wewnętrzne jest krótsze, dzięki czemu oczyszcza elementy aparatu.

Szczoteczki do protez

To szczotki głównie dla starszych użytkowników, którzy posiadają już protezę. Ich główka jest większa od tradycyjnych szczoteczek a włosie twardsze i równo ustawione. Czasem posiadają dodatkowy pęczek, pozwalający doczyścić ciężko dostępne miejsca w protezach czy uzupełnieniach protetycznych.