Czy uprawianie sportu i aktywny tryb życia niszczą zęby?

Sport to samo zdrowie, powtarzają nam od najmłodszych lat. I nie podlega wątpliwości, że aktywność fizyczna sprawia, że nasze ciało staje się piękniejsze a organizm zdrowszy. I oczywiście to wszystko prawda, tylko nikt nie mówi, że nawet te aktywności, które utrzymują nas w zdrowej kondycji, mogą nieść negatywne skutki dla zębów.

 

Uprawianie sportu poprawia krążenie, ogólną tężyznę i samopoczucie. Niestety to co zdrowe dla ciała i duszy niekoniecznie jest zdrowe dla jamy ustnej. Podczas uprawiania sportu bardzo często oddychamy przez usta co powoduje mniejszą ilość wytwarzanej śliny. To powoduje namnażanie bakterii skąd prosta droga do powstawania próchnicy.

Dodatkowym powodem chorób jamy ustnej u aktywnych osób, jest spożywanie napojów izotonicznych podczas ćwiczeń lub zaraz po nich. Zawierają one ogromne ilości cukru a dokładając do tego ich kwaśne pH, nasze zęby narażają się na powstawanie ubytków.  Problemy z zębami nie dotyczą tylko biegaczy czy sportowców wysiłkowych, ponieważ narażeni na nie są również pływacy. Chlor zawarty w wodzie basenowej może powodować żółte i brunatnawe przebarwienia. Nieodpowiednie pH często doprowadza do nadwrażliwości.

 

Jak temu zaradzić?

  • nawadniajmy się podczas ćwiczeń (najlepiej niegazowaną wodą)
  • pamiętajmy o higienie i myciu zębów po ćwiczeniach
  • korzystajmy z płukanek do jamy ustnej
  • unikajmy alkoholu, który wysusza śluzówkę
  • jeśli uprawiasz sporty ekstremalne lub kontaktowe- noś ochraniacze na zęby
  • podczas pływania na basenie chroń zęby przed kontaktem z chlorowaną wodą
  • dbaj o odpowiednią dietę dla wzmocnienia zębów

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Biuro Prasowe Stankowscy & Białach Stomatologia

 

Zdjęcie:

Freepik