Czy profilaktyka stomatologiczna w szkołach jest potrzebna?

Wydawałoby się, że o zgubnych konsekwencjach zaniedbań w jamie ustnej nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety nieprawidłowa higiena i brak edukacji w tym zakresie, doprowadził do stanu, gdzie zaledwie 15% podlaskich pięciolatków nie ma próchnicy. Sytuacja jest jeszcze gorsza wśród siedmiolatków, wśród których zaledwie 4% ma zdrowe zęby.

 

Na przeciw tak drastycznemu zjawisku, wychodzą miasta i gminy z programami profilaktyki stomatologicznej wśród najmłodszych, co jest ogromnym krokiem w poprawę zdrowia, aczkolwiek takie programy w Polsce a przynajmniej w naszym województwie są wciąż rzadkością.

 Stąd między innymi pojawił się pomysł utworzenia „Akademii Zdrowego Uśmiechu” prowadzonego przez nasze gabinety już od kilku lat.

Dzięki tej inicjatywie, lekarze dentyści spotykają się w placówkach oświatowych z przedszkolakami i uczniami, aby uczyć nie tylko prawidłowego mycia zębów, ale także skutecznych metod na utrzymanie zdrowego i białego uśmiechu. Dzieci dowiadują się z takich spotkań o nitkowaniu, czyszczeniu języka czy prawidłowej diecie. Poznają także zalety regularnych wizyt u stomatologa.

O wiele więcej możemy zdziałać wśród grup, które odwiedzą nasze gabinety. Lekarz ma możliwość aby sprawdzić stan zębów oraz ewentualnie zabezpieczyć je przed rozwojem próchnicy bezbarwnym lakierem. Dla dzieci to także frajda poznać gabinet od środka, zobaczyć z bliska narzędzia i poznać ich nazwy a także niepowtarzalna okazja pojeżdżenia na unicie bez stresu i strachu.

 

 

Spotkania profilaktyczne z dziećmi zarówno te w gabinetach jak i te w przedszkolach i szkołach, nie tylko pomagają edukować o zdrowiu jamy ustnej od najmłodszych lat, ale przede wszystkim, dają ogromną satysfakcję stomatologom, którzy wnoszą ogromny wkład w to, aby przyszłe pokolenia cieszyły się zdrowym uśmiechem. Bo jak wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie… tym cieszy się na długie lata 🙂

 

 

 

 

 

Wszystkie placówki publiczne i niepubliczne zainteresowane bezpłatnymi warsztatami z prawidłowego szczotkowania i bezpłatnymi badaniami stomatologicznymi zapraszamy do kontaktu: marketing@karedent.pl