Czy można bezpiecznie i skutecznie wybielić zęby nie wychodząc z domu?

Któż nie marzy o pięknym, białym uśmiechu. Niestety używki, tryb życia sprawiają, że zęby tracą swój naturalny blask i kolor.  W internecie przeczytać można o dziesiątkach sposobów na wybielanie zębów, ale należy bezwzględnie pamiętać, że tylko zabiegi wykonane pod nadzorem lekarza gwarantują nam bezpieczne i skuteczne przywrócenie bieli zębów. Najpopularniejszą metodą wybielania u dentysty jest tzw. wybielanie lampą czyli nałożenie żelu wybielającego na zęby i naświetlanie przez ok. 2 godziny. Dla wszystkich, którzy nie mają czasu bądź zwyczajnie chcieliby poddać się zabiegowi we własnym domu, zaleca się metodę nakładkową. 

Niezmiernie ważne jest, aby przed przystąpieniem do wybielania poddać się badaniu stanu zębów i dziąseł, zabezpieczyć ubytki oraz usunąć kamień i osady nazębne. Tylko w ten sposób możemy liczyć na naprawdę skuteczne i efektywne działanie środka. Nie można zapominać, że uzupełnienia protetyczne, wypełnienia i implanty nie zmienią koloru, gdyż żel aktywny działa jedynie na żywe tkanki zęba. Sposobem na wyrównanie koloru, jest wymiana wypełnień, kiedy kolor się ustabilizuje.

Na pierwszej wizycie lekarz pobierze wyciski zębów na tzw. łyżkach, to z nich technik dentystyczny wykona gipsowy model a następnie przezroczyste szyny, które będą służyły za nakładki.

Na kolejnym spotkaniu w gabinecie mierzy się dopasowanie szyn oraz otrzymuje strzykawki ze środkiem wybielającym. Wówczas lekarz stomatolog przekaże najważniejsze informacje co do stosowania żelu wybielającego, opowie o możliwych skutkach ubocznych i odpowie na wszystkie pytania.

Nakładki stosujemy w warunkach domowych w ciągu dnia, około 4 godziny dziennie przez około 5 dni jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Wybielanie takie trwa dłużej niż standardowe wykonywane lampą w gabinecie, ponieważ zawiera mniejsze stężenie środka wybielającego, choć dla wielu osób, dla których liczy się komfort wykonania tego w domu, nie jest to aż tak istotne.

 

Jednym ze skutków ubocznych, które mogą pojawić się w procesie wybielania lub po nim jest nadwrażliwość zębów. Zaleca się, aby na kilka tygodni przed wybielaniem i po stosować specjalne pasty chroniące przed nadwrażliwością. W gabinecie można także wykonać lakierowanie (fluoryzację) pianką, która zamyka kanaliki zębowe i chroni przed dyskomfortem spowodowanym wrażliwością na zmianę temperatur.

 

Wybielanie nie zwalnia z dbania o higienę jamy ustnej a wręcz powinno mobilizować do większego dbania o zęby, aby utrzymać efekt pięknego uśmiechu jak najdłużej. Zaleca się również, aby po samym procesie wybielania przez około 2 tygodnie zachować tak zwaną „białą dietę. Oznacza to, że z naszego menu powinniśmy wyeliminować produkty barwiące jak kawa, wino, herbata czy jagody. Dzięki temu unikniemy przebarwień, na które przez ten czas zęby będą bardziej podatne.