Chirurgia stomatologiczna- kiedy konieczna jest pomoc specjalisty?

Same słowo „chirurgia” potrafi skutecznie wystraszyć i przyprawić o dreszcze na ciele. Jest to zupełnie nieuzasadnione, ponieważ obecna medycyna sprawiła, że takie zabiegi są jak najmniej uciążliwe dla pacjenta a wizyta chirurgiczna zwiększa bezpieczeństwo przeprowadzonej procedury. Tylko jak odróżnić, czy potrzebujemy standardowej wizyty u dentysty czy jednak nasz przypadek wymaga konsultacji z chirurgiem stomatologicznym? Jeśli nie mamy pewności gdzie się udać, wizyta u stomatologa będzie zawsze dobrym wyjściem. Nawet jeśli dany przypadek nie będzie leżał w jego zakresie to doradzi dalsze kroki i skieruje do chirurga. 

 

Z czym zatem udać się do chirurga?

Większość osób posiadających zęby mądrości kojarzy chirurgie stomatologiczną z usuwaniem ósemek. Szczególnie jeśli te są „trudne” i nieprawidłowo położone. Zakres pracy specjalisty jest jednak o wiele szerszy. Chirurg zajmuje się również dłutowaniem zębów zatrzymanych, przeprowadzaniem zabiegów jak nacięcie ropnia, wycinanie małych zmian w błonie śluzowej jamy ustnej, podcięciem wędzidełka u dziecka, niewielkich zabiegach na gruczołach ślinowych czy implantologią.

 

Usuwanie zębów

Usuwanie czyli ekstrakcje to chyba najczęstsze powody, dla których zmuszeni jesteśmy skorzystać z wizyty u chirurga w gabinecie stomatologicznym. I choć przeważnie usunięciem zęba zajmie się dentysta, nieraz niezbędna jest pomoc chirurgiczna. Zdarza się tak w przypadku zębów zatrzymanych (nie wyrznęły się i rosną w kości), na które nie ma miejsca w łuku zębowym lub blokują je inne zęby. Zabieg chirurgiczny  często rekomendowany jest także w przypadkach złamanych zębów lub pozostałych w zębodole korzeni.

 

Implanty i protezy

Jeśli przygotowujemy się do założenia protezy czy wszczepienia implantów, wizyta u chirurga będzie bardzo rozsądnym rozwiązaniem.  Dzięki temu będzie on mógł ocenić stan kości i ewentualnie usunąć niepotrzebne zęby przed założeniem protezy. W przypadku implantów zajmie się nimi kompleksowo.

 

Leczenie suchego zębodołu

Po usunięciu zęba w pustym zębodole wytwarza się skrzep, który czasem zostaje wypłukany np. przez zbyt agresywne mycie zębów. Takie miejsce jest wówczas szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju zakażenia bakteryjne, którymi także zajmie się chirurg.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

To zabieg polegający na usunięciu wierzchołka korzenia i wypełnienie jego kanału specjalistycznym materiałem.

Hemisekcja

Kiedy złamie się ząb trzonowy niezbędne jest wykonanie hemisekcji.  Usuwa się wówczas jeden korzeń w znieczuleniu miejscowym, przy pozostawieniu pozostałych. Jest to zabieg skomplikowany i wymaga doświadczonego chirurga, który się go podejmie.

Zapraszamy na konsultacje i wizyty chirurgiczne do naszych gabinetów:

ul. Bukowskiego 1 lok.u3, Białystok, Rejestracja telefoniczna: 85 875 53 45

ul. Ludowa 54, Wysokie Mazowieckie, Rejestracja telefoniczna: 86 275 05 54