6 sposobów jak nie zepsuć zębów dziecka

stomatolog karedent

Nie od dziś wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Niestety bardzo często to stare przysłowie można odnieść do higieny jamy ustnej i to dosłownie! Brak odpowiedniej edukacji i kontroli w zakresie dbania o zęby od małego, skutkuje niejednokrotnie tragicznym stanem zębów, chorobami dziąseł, zgryzu i nieprzyjemnym zapachem z ust.

Jak temu zapobiec? Wbrew pozorom bardzo prosto. Wystarczy stosować się do kilku ważnych zasad, by nasze dzieci cieszyły się zdrowym i pięknym uśmiechem a przykre, bolesne wizyty u stomatologa przeszły do historii.

  1. Ogranicz słodkie przekąski- postaw na owoce! Czy wiesz, że zjedzenie 5 czekoladek jedna po drugiej naraża nas na 5 ataków kwasów, z których każdy trwa aż 20 minut. Łącznie więc, fundujemy sobie 100 minut bezlitosnego ataku kwasów na nasze zęby. Zjedzenie 5 czekoladek jednocześnie to 1 atak 20 minutowy. Warto pamiętać o tej zależności, jeśli już skusimy się na poczęstowanie dziecka słodką przekąską. Ważne, aby tych niezdrowych słodyczy w życiu dziecka było jak najmniej i aby wyrabiać w nim od małego poczucie wyższości zdrowych, wartościowych posiłków nad niezdrowymi przekąskami. Jedzcie razem warzywa i owoce, warto dać dziecku przykład, że dobrze przyrządzony deser z owoców i jogurtu może być równie pyszny!
  2. Regularnie kontroluj zęby dziecka u dentysty. Dzieci które od pierwszych zębów odwiedzają gabinet stomatologiczny i kontrolują regularnie (przynajmniej co 6 miesięcy) swoje buzie, nie boją się dentysty, ponieważ nie kojarzą gabinetu z bólem i nieprzyjemnościami. Warto sprawdzać co parę miesięcy czy nic w buzi dziecka się nie dzieje a w razie wykrycia małego ubytku szybko i bezboleśnie go zaleczyć niż czekać, aż ząb sam zacznie boleć. Regularne kontrole pomogą także zabezpieczyć zęby dziecka przed próchnicą i szybko reagować na wszelkie zmiany w jamie ustnej.
  3. Naucz regularności i dokładności w myciu zębów. Już od małego, należy uczyć dziecko higieny jamy ustnej. Na początku szczotkując samemu zęby dziecka a później ucząc go dobrych nawyków. Dokładnego i regularnego szczotkowania, po skończeniu 10 roku życia używania nici dentystycznej czy płukanek do ust. Wyrobienie nawyku regularnego mycia zębów pozostanie z dzieckiem już na zawsze.
  4. Pijcie wodę a nie słodzone napoje. Dzieci nie powinny znać smaku słodzonych napojów, ponieważ ciężko będzie je przekonać do wody. Warto wyrabiać w dziecku nawyk częstego picia wody, która nie tylko świetnie nawodni organizm, ale także jest zdrowa dla zębów.
  5. Świeć przykładem! Najlepszym wzorcem dla dziecka są rodzice i najbliżsi. Jeśli rodzic śmiało i regularnie odwiedza dentystę, zdrowo się odżywia i dokładnie konsekwentnie szczotkuje i nitkuje zęby, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dziecko przejmie te nawyki. Dziecko uczy się od dorosłych, przejmuje zachowania, podgląda i naśladuje. Warto, aby być dobrym przykładem dla niego i aby uczyło się tylko pozytywnych wzorców.
  6. Lecz mleczaki! Wbrew krążącym opiniom przekonanie, że mleczaków nie warto leczyć bo i tak wypadną jest ogromnie szkodliwe dla dziecka! Nie dość, że próchnica jako choroba zakaźna przeniesie się na zęby stałe, to może doprowadzić do innych komplikacji dla zdrowia dziecka. Trzeba leczyć mleczaki tak samo jak leczymy zęby stałe a do tego warto je zabezpieczyć bezbarwnym lakierem u dentysty, aby skutecznie chronić je przed rozwojem próchnicy.