Czy istnieje ktoś, kogo nie ująłby słodki bezzębny uśmiech bobasa? Nawet jeśli taka osoba istnieje z pewnością nie oprze się uśmiechniętej buzi w której pojawią się pierwsze zęby.
Zębami, które przeważnie pojawiają się jako pierwsze są dolne jedynki, rzadziej dwójki czy górne jedynki. Choć wielu rodziców nastawia się, że cały proces ząbkowania rozpocznie się po skończonym pierwszy roku, pierwsze ząbki mogą pojawiać się już w trzecim czy czwartym miesiącu. Jest to jednak sprawa tak indywidualna jak same dzieci i zdarza się, że ząbkowanie rozpoczyna się już w 2 miesiącu życia.
Kiedy paluszki wędrują do buzi- wiedz, że coś się dzieje.
Obfite ślinienie się i palce, które dziecko zaczyna wkładać sobie do buzi, to nic innego jak objaw swędzenia dziąseł. To pierwsze oznaki, że za chwilę rozpocznie się ząbkowanie. Do tego towarzyszyć mu będą zaczerwienione i spuchnięte dziąsła a wszystko to trwa z reguły kilka tygodni, choć zdarza się i dłużej. W kulminacyjnym momencie, zanim ząb się nie wyrżnie, dziecko może być bardziej rozkojarzone, marudne a każde dotknięcie buzi może sprawiać ból. Wiele mam obserwuje w tym czasie niechęć dziecka do jedzenia, większe problemy z zasypianiem i częstsze budzenie w nocy. Nie bylibyśmy uczciwi nie wspominając o tym, że czasem przebieg ząbkowania wygląda zupełnie inaczej. Ot, budzimy się rano a w buzi malucha pojawił się pierwszy ząb- bez marudzenia, płaczu i wszystkich towarzyszących temu przykrych konsekwencji. O tym, tak jak o planowanym zakończeniu ząbkowania przypadającemu na 2-3 rok życia, decyduje głównie genetyka.
Pierwszy najważniejszy!
Bez względu na to kiedy i który ząb wyjdzie jako pierwszy, nie można zapominać o kontroli i higienie. Myj go 2 razy dziennie specjalną szczoteczką dla niemowląt bądź palcem. Dziecko nie umie wypluć pasty, wystarczy więc mycie samą ciepłą wodą. Pierwszy ząbek to już także czas, że można odwiedzić dentystę. Stomatolog nie tylko może zabezpieczyć fluorem ząb przed rozwojem próchnicy, ale także sprawdzi, czy w buzi nie tworzy się zapalenie czy ropień.
Jak pomóc gdy boli?
- kup gumowe gryzaki, które pomogą na swędzące dziąsła.
- zakładaj dziecku śliniaczek, aby nie brudziło ubrania śliną
- masuj delikatnie dziąsła
- pamiętaj o częstszym karmieniu, aby nie odwodnić organizmu dziecka
- możesz smarować ząbki żelem znieczulającym dla niemowląt
- w przypadku dużego bólu, kiedy dziecko nie może zasnąć można podać leki przeciwbólowe dostosowane do wieku dziecka
Warto też, pamiętać, aby nie zarazić dziecka próchnicą. Całowanie, oblizywanie łyżeczki czy nawet rączek (które dziecko wkłada do buzi) grozi przeniesieniem próchnicy na malucha. Także słodkie napoje czy zostawiana na noc butelka, może nieść groźne konsekwencje zdrowotne dla dziecka. W każdym przypadku, jeśli mamy podejrzenie, że coś jest nie tak lub mamy pytania dot. higieny jamy ustnej niemowlaka, najłatwiej skonsultować to z lekarzem rodzinnym bądź stomatologiem.