Protezy zębowe wciąż pozostają tematem tabu, choć technika ich wykonania ogromnie się rozwinęła i wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez swoich „sztucznych zębów”. Obecnie źródła podają, że aż 9 milionów Polaków korzysta z protez zębowych, choć wciąż zdarzają się opinie, że to powodów do wstydu.
Dziś postaramy się obalić najpopularniejsze MITY krążące wokół protez.
- Trzeba usunąć wszystkie zęby, aby móc korzystać z protezy. BZDURA! Istnieją protezy całkowite i częściowe. Częściowe stosuje się, kiedy posiadamy jeszcze swoje zęby a proteza jedynie uzupełnia braki. Posiadanie własnych zębów pomaga lepiej zamocować protezę, dzięki czemu nie przemieszcza się.
- Wstyd przyznać się do noszenia protezy. BZDURA! Proteza nie tylko poprawia nasz komfort życia, możemy swobodnie jeść i wyraźnie mówić, ale również nadaje nam pięknego wyglądu i pewności siebie. Dobrze zrobiona proteza jest skrojona na miarę i nie odróżnia się na pozór od prawdziwego uśmiechu. Wstyd mieć braki w uzębieniu.
- Noszenie protezy boli i jest niewygodne. NIEPRAWDA! Indywidualnie dopasowana do pacjenta proteza, powinna być wygodna, łatwa w użyciu i komfortowa. Nic nie powinno boleć ani uwierać, choć na początku można czuć się nieswojo, to naturalne- w końcu to nie jest coś, do czego byliśmy przyzwyczajeni. Jednak uczucie to mija dość szybko a z pomocą przychodzą nam np. kremy mocujące.
- Z protezą trzeba jeść tylko kaszki i miękkie pokarmy. MIT! Po to decydujemy się na uzupełnienie uzębienia za pomocą protezy, aby nie rezygnować z ulubionych pokarmów. Skrojona na miarę i dobrze wykonana proteza pomaga żyć normalnie i cieszyć się jedzeniem jak dotychczas. Oczywiście trzeba pamiętać, że tak samo jak naturalne zęby może być narażona na uszkodzenia.
- Mając protezę nie trzeba już myć zębów. KŁAMSTWO! Posiadanie protezy nie tylko nie zwalnia nas z obowiązku higieny jamy ustnej, ale wręcz zobowiązuje do większej dbałości o nasze nowe zęby. Aby pozbyć się bakterii i na długo cieszyć zdrowym uśmiechem, wystarczy skorzystać ze specjalnych środków czyszczących do protez, past i płukanek. Należy także pamiętać, że protezy przechowujemy w czystym i suchym miejscu (nie moczymy w szklance z wodą przez całą noc!).
Jak można uzyskać bezpłatnie protezę zębową?
- Sprawdź czy w ciągu ostatnich 5 lat nie wykonywałeś/aś już protezy.
- Umów się do lekarza, aby upewnić się, czy przysługuje Ci proteza.
- Skonsultuj ze stomatologiem stan zębów (np. ewentualnie ekstrakcje)
- Umów się na wyciski
- Odbierz swój nowy piękny uśmiech
UWAGA! Czas oczekiwania na bezpłatne protezy może być wydłużony nawet do kilkunastu miesięcy.