Wędzidełko językowe często nazywane żyłką to pasmo elastycznej i miękkiej tkanki, która łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Doskonale widoczne jest, kiedy język podnosimy do górnych zębów. Nie ma ogólnego wzorca, jak powinno wyglądać: bywa jasnoróżowe i cienkie lub wprost przeciwnie grube i ciemnoczerwone. Zdarza się, że również, że jest całkowicie białe lub przezroczyste. Długość wędzidełka oddziałowuje bezpośrednio na ruchomość języka w ustach. Jeśli długość jest odpowiednia, bez problemu możemy sięgnąć językiem do prawie każdego miejsca w jamie ustnej. Zbyt krótkie lub zbyt grube, może przysparzać jednak problemów właścicielowi.
Po co nam wędzidełko?
Jak już wspomnieliśmy, pozwala naszemu językowi na swobodne poruszanie się w buzi, ale również wpływa na poprawne wymawianie konkretnych głosek. W języku polskim prawidłowa wymowa wielu głosek wymaga uniesienia czubka języka do górnego wałka dziąsłowego, jednak przy skróconym wędzidełku uzyskanie takiej pozycji nie jest możliwe. W konsekwencji dziecko nie wymawia niektórych głosek (t, d, n, r, l) lub wymawia je w niewłaściwy sposób. Do tego dochodzi często seplenienie i nadmierne ślinienie.
Przerost wędzidełka u dziecka
Przerośnięte wędzidełko językowe u dziecka, może nie tylko powodować trudności ze ssaniem, ale także połykaniem pokarmów. Niemożność ssania piersi mamy, objawia się rozdrażnieniem, płaczem i niskim przyrostem wagi dziecka. To najlepszy okres na podcięcie wędzidełka, które nie jest jeszcze dobrze unaczynione, więc zabieg jest bezkrwawy, szybki i prawie bezbolesny.
Kiedy dziecko jest starsze, niepodcięte w porę wędzidełko prowadzić może do rozwoju paradontozy i zwiększonego osadzania się kamienia na zębach. W niektórych przypadkach zaobserwowano wpływ na ruchomość zębów, która powodowała pojawianie się wad zgryzu.
No to podcinać czy nie?
Taką decyzję najlepiej pozostawić lekarzowi, który najtrafniej podejmie decyzję o konieczności podcięcia. Zabieg ten nazywany frenotomią, może wykonać zarówno stomatolog jak również laryngolog czy chirurg szczękowy. Jeśli niepokoi Cię zachowanie dziecka, problem z jedzeniem lub niewyraźne mówienie, warto poradzić się dentysty podczas wizyty w gabinecie. Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o zabiegu, obawiając się bólu czy powikłań, im wcześniej wykonamy podcięcie, tym mniej dziecko poczuje. Co więcej po zabiegu, bez problemu maluch może znów jeść. Wcześnie wykonana frenotomia, pozwala na szybsze przystosowanie się języka dziecka i uniknięcie wad wymowy i zgryzu.