Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety wielu Pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie Dawcy.
Mimo, że znalezienie bliźniaka genetycznego nie jest łatwe, duża ilość zarejestrowanych dawców zwiększa szansę na odnalezienie tego, który może uratować czyjeś życie. Każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna. W bazie DKMS Polska znajduje się obecnie ponad milion zarejestrowanych Dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi, ponieważ aż co piaty chory nie znajduje swojego Dawcy. Dlaczego? Nasz genotyp jest bardzo różnorodny. Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze) są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w rzadkim genotypie nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni Dawcy.
Kto może zostać dawcą?
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.
Jak zostać dawcą?
Idealna okazja do zapisania się w bazie dawców będzie już od 22 do 26 października. W naszym gabinecie na ul. Bukowskiego 1 lok. U3 w Białymstoku będzie można wypełnić dokumenty i pobrać z ust wymaz do badania. Jest to całkowicie bezbolesne i trwa tylko chwilę. Zapraszamy w godzinach 10:00-18:00.
Jak wygląda pobieranie szpiku?
Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych.
Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciągu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.
Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.
Czy pobranie jest bezpieczne? Jakie dolegliwości mogą odczuwać dawcy?
Dolegliwości w przypadku pobrania szpiku kostnego są głównie wynikiem punkcji szpiku. Bóle występują z reguły bezpośrednio po pobraniu i mogą się znacznie wahać – zarówno pod względem czasu trwania, jak i intensywności (często opisywane jest uczucie zbliżone od uderzenia o krawędź stołu). Zazwyczaj ustępują po kilku dniach.
W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej dochodzi do stymulacji komórek macierzystych przez czynnik wzrostu G-CSF, który występuje również naturalnie w organiźmie również w innych sytuacjach, np. podczas infekcji. W związku z tym występować mogą symptomy grypopodobne. Zażycie środka przeciwbólowego eliminuje je w skuteczny sposób.
Serdecznie zapraszamy na otwarty Tydzień Dawcy Szpiku. To najprostszy sposób, aby uratować czyjeś życie.
Więcej informacji dot. DKMS, pobrania i dawców można znaleźć na stronie: https://www.dkms.pl/pl/faq