Nie zna życia ten, kto nie znosił cierpień z niewyspania i bólu głowy z powodu nocnego zgrzytania zębami. Z ratunkiem w takich sytuacjach przychodzą stomatolodzy i stosowana przez nich często szyna relaksacyjna. Szyna to nic innego jak przezroczysta nakładka, idealnie i indywidualnie dostosowana do zębów użytkownika.
Samo zgrzytanie zwane fachowo bruksizmem oraz nadmierne zaciskanie szczęki może doprowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego. Zdarza się także, że uszkodzone zostają tkanki i narządy twarzoczaszki wraz z ośrodkiem nerwowym. To z kolei doprowadza do komplikacji w codziennym życiu od problemów z żuciem pokarmów, przez połykanie aż do oddychania.
Pacjenci borykający się ze zgrzytaniem zębów często skarżą się na dokuczliwy ból głowy, bezsenność, bóle kręgosłupa i szczęki. Niejednokrotnie bruksizm prowadzi do rozchwiania i w konsekwencji przedwczesnej utraty zębów.
Skąd biorą się dolegliwości? Jak zwykle, często przyczyna jest błaha a jednak, trudna do wyeliminowania: wszechobecny stres, pogoń za sukcesem, pracą czy pieniędzmi i towarzyszące temu nerwy…
Unikanie stresów często bywa trudne a nieraz niemożliwe, dlatego z pomocą przychodzą lekarze dentyści i szyny relaksacyjne. Zabezpieczają one żuchwę, stabilizują ją, zapobiegając mocnemu zaciskaniu zębów.
Rodzaje szyn relaksacyjnych:
*Twarde: wykonane z materiału termoformowalnego, dobrze chronią zęby przed uszkodzeniem, zaleca się zakładanie na noc, odciążają mięśnie żucia i mięśnie szyi
- stomatolog pobiera wycisk górnych i dolnych zębów oraz rejestrat zwarciowy
- technik dentystyczny przygotowuje model szczęki i żuchwy z gipsu
- kształtuje się szyny, które po przymiarce i korektach pacjent zabiera do domu
*Miękkie: można kupić w aptece, przypominają nakładki do wybielania, nie są zalecana przez lekarzy, są nietrwałe, nie chronią przed zgrzytaniem, nie eliminują dolegliwości
Ile kosztują szyny relaksacyjne?
W naszym gabinecie koszt wykonania szyn to 250zł.
W ciężkich przypadkach bruksizmu stomatolodzy zalecają także leczenie protetyczne jak również fizykoterapię a niejednokrotnie nawet porady psychologiczne. Jeśli zauważymy u siebie wymienione wyżej dolegliwości, warto udać się do lekarza stomatologa, który zaleci odpowiednie leczenie.