Polacy zapominają o dziąsłach. Czasem bywa za późno na leczenie.

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że problemy z dziąsłami dotykają już prawie 70 procent Polaków. Jak zwykle przypominamy o tym, że lepiej diagnozować i zabezpieczać niż leczyć, niestety większość osób przypomina sobie o tej jakże ważnej dewizie dopiero w momencie wystąpienia chorób przyzębia. 

 

Wśród najbardziej popularnych a zarazem groźnych dla zdrowia jamy ustnej chorób znajduje się paradontoza. To przewlekła choroba dziąseł, która może doprowadzić do utraty zębów. Jak zwykle u podstaw zachorowań leży brak profilaktyki, niedostateczna wiedza oraz absolutne lekceważenie pierwszych symptomów choroby. A te faktycznie łatwo można przeoczyć, ponieważ zwłaszcza na początku wcale nie są oczywiste.

 

Co zatem powinno nas zaniepokoić?

  • krwawienie z dziąseł w czasie szczotkowania zębów
  • obrzęk dziąseł
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • odsłonięcie szyjek zębowych
  • nadwrażliwość
  • wydłużony wygląd zęba
  • ruszanie się zęba

 

Zaniedbanie tych objawów i lekceważenie stanów zapalnych może prowadzić do rozwoju paradontozy i całkowitej utraty zębów. Jest to niewątpliwie nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim utrudniający normalne funkcjonowanie jak przeżuwanie pokarmów czy mówienie. Dodatkowo następstwem niepodjęcia na czas leczenia mogą być dalsze konsekwencje zdrowotne jak rozwój cukrzycy czy chorób krążenia.  Poza brakiem odpowiedniej higieny, regularnego szczotkowania, nitkowania i używania płukanek, coraz częściej zauważa się dziedziczenie jako przyczynę paradontozy. Jeśli ktoś w rodzinie chorował, istnieją duże szanse, że my również jesteśmy bardziej podatni na rozwój choroby dziąseł u siebie. Poza tym w gronie przyczyn pojawiają się także takie czynniki jak: stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, długotrwałe stosowanie leków czy choroby sercowo-naczyniowe. Co więcej, choroby przyzębia mogą także powodować rozwój innych chorób, jak zauważa się już w wielu przypadkach, istnieje związek między chorobami dziąseł a cukrzycą czy nowotworami. Aby nie narażać się na niepotrzebny stres i długotrwałe leczenie, lepiej zapobiegać a więc regularnie kontrolować stan jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym, regularnie dbać o higienę i odpowiednią zbilansowaną dietę.