Przyszłe mamy często obawiają się wizyty u dentysty, ponieważ w społeczeństwie funkcjonuje wciąż wiele mitów o zagrożeniach dla dziecka. Co zatem jest faktem a co powtarzaną bajką bez pokrycia? Raz na zawsze rozprawmy się z przesądami i nieprawdziwymi opiniami.
1# Każda ciąża „kosztuje” kobietę jeden ząb! MIT
Na pewno słyszeliście o popularnym przesądzie, że każda ciąża kosztuje kobietę jeden ząb. To absolutna bzdura! Jeśli od zawsze dbałaś o higienę jamy ustnej i regularnie kontrolowałaś zdrowie zębów u dentysty, nie masz się czego bać.
2# W ciąży nie można leczyć zębów! MIT
Nie tylko, że można leczyć, ale nawet trzeba. Ciąża sprzyja rozwojowi próchnicy, osłabia zęby a buzujące w organizmie hormony wpływają na zdrowie dziąseł. Warto pamiętać, że wywołany stan zapalny w ustach może być groźny dla dziecka. Bakterie wraz z krwią mogą przedostać się przez łożysko do płodu powodując groźne komplikacje. Nieleczone zęby zwiększają aż 5-6 krotnie ryzyko przedwczesnego porodu!
3# W ciąży nie można podać znieczulenia- MIT
Często panie spodziewające się dziecka, rezygnują z leczenia bolącego zęba ze strachu przed bólem w leczeniu bez znieczulenia bądź szkodliwością znieczulenia dla dziecka.
Na pewno jeśli nasza wizyta ma skończyć się wypełnieniem niewielkiego ubytku, lepiej jest zrezygnować ze znieczulenia, ale w sytuacji kiedy czeka nas bolesny zabieg stomatologiczny, przysparzający stresu mamie i dziecku można skorzystać ze znieczulenia. Najbezpieczniej jest kiedy odbywa się to po drugim trymestrze, ale w uzasadnionych przypadkach, lekarz może zdecydować o podaniu znieczulenia także w pierwszym. Oczywiście bezwzględnie należy przed wizytą poinformować lekarza o ciąży, ponieważ znieczulenia podawane w tym stanie są pozbawione składnika obkurczającego naczynia krwionośne, aby nie wywołać skurczów.
4# Prześwietlenie zęba w ciąży jest groźne- PRAWDA
Promieniowanie rentgenowskie silnie szkodzi zdrowiu płodu, szczególnie jeśli jest w pierwszym trymestrze. Może się zdarzyć sytuacja, kiedy silny ból bądź stan zapalny będzie niezbędny- wówczas z zachowaniem szczególnych środków ostrożności (zakrycie miednicy i brzucha fartuchem chroniącym) lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu RTG. Na szczęście nowsze aparaty produkują mniejsze dawki promieniowania, przez co są bezpieczniejsze dla mamy i dziecka.
5# Proteza tylko po ciąży – PRAWDA
Podczas ciąży hormony szalejące w organizmie kobiety działają rozpulchniająco na dziąsła. Stają się one delikatne i mogą krwawić, dlatego wszelkie zabiegi protetyczne zaleca się aby odłożyć po porodzie.
6# W ciąży nie należy wybielać zębów- PRAWDA
Ani podczas ciąży, ani w okresie karmienia, kobiety nie powinny poddawać się wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym. Wybielanie gabinetowe polega na nakładaniu na zęby nadtlenku karbamidu i naświetlaniu ich lampą, przez co substancja wybielająca może dostać się do krwiobiegu i podobnie jak w przypadku znieczulenia, następnie do dziecka.
7# Przyszłe mamy nie mogą usunąć zęba- MIT
Ból zęba może bardzo doskwierać i utrudniać życie. Kiedy przydarzy się podczas ciąży, najbezpieczniej doczekać jest do końca pierwszego trymestru, aby uniknąć ryzyka związanego z podaniem znieczulenia i wystąpienia krwotoku. Niemniej jednak, usunięcie jest konieczne, nie można czekać do końca ciąży, bo infekcja może być groźna dla dziecka. Kiedy konieczne jest podanie antybiotyków, dentysta może przepisać specjalną grupę leków bezpieczną dla przyszłej mamy i dziecka.
8# Usuwanie kamienia zakazane- MIT
Scaling czyli usuwanie kamienia nazębnego nie dość, że nie jest zakazany podczas ciąży, to jeszcze przysługuje z tego tytułu jeden dodatkowy w ramach NFZ ( 2 razy w roku).
9# Ortodonta musi poczekać do rozwiązania ciąży- PRAWDA
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, żeby w czasie ciąży stają się słabsze, podatniejsze na uszkodzenia do tego dochodzą wymioty zawierające kwasy niekorzystne dla szkliwa. To wszystko sprawia, że jeśli nie rozpoczęliśmy leczenia ortodontycznego, lepiej wstrzymać się z taką decyzją. Natomiast jeśli noszenie aparatu zostało rozpoczęte przed zajściem w ciążę, jak najbardziej można je kontynuować. Samo posiadanie aparatu nie szkodzi dziecku i mamie a wręcz podczas ciąży, przesunięcia zębów odbywają się szybciej. Należy jednak pamiętać o regularnej higienie i wizytach kontrolnych.