Nie każdy wybierając się na wizytę do dentysty ma świadomość, że lekarz ma prawo odmówić leczenia bądź odwołać wizytę. Takie uprawnienia stomatologom nadaje między innymi Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty jak również Kodeks Etyki Lekarskiej. I choć zarówno jeden jak i drugi akt określa przypadki, kiedy odmowa taka będzie uzasadniona, stanowiska w nich znajdujące się nie są już takie same.
Kiedy zatem lekarz może odmówić nam przyjęcia?
- Kodeks Etyki Lekarskiej wylicza tu między innymi stan zdrowia lekarza uniemożliwiający mu udzielenie pomocy pacjentowi, trudną sytuację życiową dentysty czy brak odpowiedniej specjalizacji do wykonania określonego rodzaju świadczenia.
- Menstruacja także bywa powodem, kiedy lekarz woli przełożyć wizytę, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi np. usuwanie zęba. Mimo, iż to zabieg z reguły bezpieczny, nie zaszkodzi zachować ostrożności, aby uniknąć ryzyka np. wystąpienia krwotoku.
- Choroba i przeziębienie, to zmora wizyt jesienią czy zimą. Kaszel, katar, nie tylko utrudniają swobodne oddychanie, ale narażają zarówno lekarza jak i pozostałych pacjentów w gabinecie na zarażenie się. Dentysta ma prawo odmówić zabiegu, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie kanałowe czy ekstrakcje, ze względu na dobro pacjenta. Jeśli coś nas łamie i nie czujemy się w pełni zdrowi, zostańmy w domu a wizytę przełóżmy na inny termin.
- Opryszczka to chyba najczęstsza przyczyna odwołanych wizyt. Choć z punktu widzenia pacjenta to „tylko mała opryszczka” to dla lekarza jest to wirusowa choroba skóry i błon śluzowych. Jest to zdecydowanie warunek konieczny przełożenia zabiegów stomatologicznych, ze względu na podrażnienia i możliwość przeniesienia się infekcji na większa powierzchnię jamy ustnej.
- Ciąża już od dawna przestała być traktowana jak choroba, mimo to przy wizytach stomatologicznych, nadal wskazana jest przy niej większa ostrożność i wstrzemięźliwość. Warto pamiętać, że w okresie zarówno ciąży jak i karmienia, powinniśmy zapomnieć o wybielaniu czy z większą uwagą podejść do badań RTG zębów. Nie wyklucza to jednak standardowych wizyt kontrolnych i leczenia o czym pisaliśmy już wcześniej TUTAJ
- Jedną z przyczyn odmowy przyjęcia może być również uciążliwe, wielokrotne nie pojawianie się na umówione wizyty bez wcześniejszego powiadomienia. Gabinety nie często korzystają z tej formy, choć często naraża je to nie tylko na koszty, ale także stratę czasu lekarza.
- Zaraz po opryszczce na podium powodów do odwołania wizyty pojawia się brak dokumentów tożsamości. Pamiętajmy, że udając się na wizytę musimy mieć przy sobie dowód tożsamości a jeśli pacjentem będzie dziecko, koniecznie musi być z pełnoletnim rodzicem, który posiada dokumenty także dziecka.
Każdorazowo pacjent, którego wizyta nie może odbyć się, powinien być uprzedzony o tym odpowiednie wcześnie w miarę możliwości.
Jeśli jest możliwość podjęcia leczenia, powinien zostać wskazany inny gabinet czy lekarz, który podejmie się leczenia.
Bezwzględnie pacjent powinien być poinformowany uczciwie i rzetelnie z jakiej przyczyny jego wizyta nie może się odbyć.