Jak pokonać strach przed dentystą

karedent

Dentofobia- to paniczny lęk przed wizytą u dentysty, który może dotyczyć aż 90% Polaków. Cierpią na niego zarówno dorośli jak i dzieci. Co zrobić, aby nasze lęki nie doprowadziły do poważnych konsekwencji dla zdrowia?

Dentofobia spowodowana jest najczęściej przykrymi wspomnieniami z przeszłości kojarzącymi się z bólem i brakiem kontroli nad wykonywanym zabiegiem. Jak objawia się ta przykra przypadłość? Może przybierać formę znaną dla pozostałych sytuacji stresowych jak bóle brzucha czy problemy z zaśnięciem, ale również dużo poważniejsze objawy jak drżenie mięśni, zaburzenie trawienia, biegunkę czy przyśpieszone bicie serca.

Badania przeprowadzone w Zespole Poradni Specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wykazały, że prawie 33% osób nie chodzi na wizyty kontrolne do dentysty. Spowodowane jest to właśnie lękiem przed bólem.

Główne przyczyny dentofobii:

  • strach przed bólem i cierpieniem
  • wstyd przed stanem jamy ustnej spowodowanej zaniedbaniami
  • strach przed kosztami leczenia

Nie trzeba chyba mówić, jak koszmarne konsekwencje niesie za sobą unikanie dentysty: próchnica, choroby dziąseł, kamień nazębny, zapalenia czy nieświeży oddech to tylko wierzchołek góry lodowej. Poza zdrowotnym obciążeniem organizmy, dochodzą walory estetyczne. Nieprzyjemny oddech z ust i zaniedbane zęby lub ich brak, prowadzi do unikania towarzystwa, kompleksów i utraty poczucia własnej wartości.

Jak poradzić sobie z lękiem?

  • Najważniejsze to uświadomić sobie, że czasy gabinetów rodem z horroru minęły bezpowrotnie. Obecnie gabinet stomatologiczny to przeważnie przyjazne miejsce, wyposażone w nowoczesny sprzęt i świetnych specjalistów.
  • Należy wybrać dentystę, który nie tylko zrozumie strach i obawy pacjenta, ale będzie potrafił je uczciwie rozwiać
  • Uprzedź lekarza o swoim lęku, pozwoli to podejść do bólu indywidualnie i zwrócić większa uwagę na reakcje np. na znieczulenie
  • Można spróbować odstresować się podczas zabiegu np. słuchać swojej ulubionej muzyki lub ściskach piłeczki antystresowe.
  • Warto uświadomić sobie, że po długiej nieobecności u dentysty, pierwsze wizyty mogą być lekko nieprzyjemne, ale każda kolejna zmierzająca do poprawy stanu jamy ustnej, będzie już tylko czystą formalnością
  • postaw na profilaktykę i kontrolę, im mniej zaniedbań tym mniej dyskomfortu spowodowanego leczeniem